Kako se pripremamo za mobilnost
Autor: ŽELJKA GETOŠ, 17. 2. 2015.

Kako prolazi školska godina, bliži se i  mobilnost učenika u Irsku u sklopu programa Erasmus+ i projekta „Učim, poučavam, radim“.

I dok ravnatelj, voditeljica projekta, nastavnici stručnih predmeta, računovodstvo i tajništvo užurbano dovršavaju posljednje organizacijske poslove, ni učenici nisu besposleni.

Pročitajte njihove dojmove o posljednjim mjesecima.

Učenik sam trećeg razreda i sudjelujem u europskom projektu mobilnosti. Tijekom prvog i drugog razreda bilo je riječi o mogućem odlasku na praksu u Irsku. Nisam to vrlo ozbiljno shvatio jer sam bio svjestan da samo nekolicina učenika trećih razred dobije takvu priliku. Početkom trećeg razreda profesori su nas uputili kako se prijaviti na projekt. Nisam dugo okolišao, prikupio sam potrebnu dokumentaciju i prijavio se uz stav:"Pa,  nemam što izgubiti." Iako u projektu može sudjelovati samo 18 učenika, na svu sreću prošao sam. Projekt je financiran iz europskih fondova. Prije polaska obavezni smo proći stručne,  jezične i kulturološke pripreme. Jezične pripreme vodi profesorica Jasna Turković, a stručne profesor Mato Filaković i profesorica Bojana Štulić. Održavaju se subotom od 9:00 do 12:00. Osobno sam vrlo zadovoljan i smatram da učenici nisu previše opterećeni niti išta slično. Kulturološke smo pripreme imali jedanput. Održao ih je gospodin iz Irske. Govorio je o svakodnevnom životu te o stvarima na koje bismo trebali obratiti pažnju. Iz dana u dan Irska je sve bliže. Uzbuđenje raste. Možda me i malo strah novih ljudi i kulture, ali hrabro koračam u budućnost. U nove pobjede i nova iskustva. Tek sad shvaćam zašto se isplati učiti. Osjećam se privilegirano jer puno ljudi neće dobiti ovakvu priliku. Nadam se da će sve proći po planu. Iz Irske se želim vratiti s novim znanjima s kojima ću moći pomoći svojoj državi i društvu.

Petar Vinković 3eT2

Dana 26. siječnja 2015. u našoj su školi održane kulturološke pripreme vezane za put u Irsku. Izlaganje je bilo vrlo zanimljivo i poučno. Govorilo se o ponašanju u obitelji, na ulici, na radnome mjestu, kako se ponašati prema  Ircima… lijepo je naučiti nešto novo o tome narodu. Pripreme su bile zanimljive i ugodne. Za vrijeme priprema postavljali smo pitanja vezana uz sam naš boravak. Vrlo sam zadovoljna s prezentacijom i ispunila je sva moja očekivanja, čak i više od toga. Mnoge su me stvari iznenadile, a neke sam već znala. Zadovoljna sam pripremama i saznanjima o Irskoj i praksi i jedva čekam posjetiti Irsku i naučiti nešto novo.

Monika Tonkovac, 3.eT1

Ovo je samo dio učeničkih razmišljanja, ali sva su pozitivna i puna iščekivanja novih iskustava…

ERASMUS +  PROJEKT MOBILNOSTI ELEKTROTEHNIČKE I PROMETNE ŠKOLE OSIJEK

UČIM, POUČAVAM, RADIM