Zanimanja
TEHNIČAR ZA MEHATRONIKU
Autor: ŽELJKA GETOŠ, 8. 6. 2014.

Mehatronika je disciplina koja integrira strojarstvo, elektroniku, elektrotehniku, računalne tehnologije i upravljanja u projektiranju i izradi industrijskih proizvoda i procesa.

U sklopu novog strukovnog kurikuluma (041504) za tehničara za mehatroniku učenici se kroz četiri godine obrazuju za projektiranje, nadogradnju i održavanje mehatroničkih sustava – strojeva, alata i uređaja koji se sastoje od elektroničkih, strojarskih, optičkih, automatiziranih i kompjuteriziranih sklopova.

U novije vrijeme sve je više mehatroničkih proizvoda: primjerice razni roboti, digitalno upravljani strojevi, automatski vođena vozila, elektronske kamere, telefaks uređaji, fotokopirni strojevi, avio-uređaji i dr. Mehatroničar se bavi projektiranjem automatskih strojeva, naprava i alata te prema potrebi nadograđuje navedene uređaje. Izrađuje tehnološku dokumentaciju za neki uređaj uz pomoć specijaliziranih računalnih programa (CAD/CAM, SOLID, EDGE, CATIA). Također nadzire vođenje složenih procesa u pogonima izrade mehatroničkih uređaja.

Osim stručnih znanja iz strojarstva, računalske tehnike i elektrotehnike, za obavljanje poslova tehničara za mehatroniku potrebna je preciznost i staloženost u radu, razvijena pokretljivost i usklđenost ruku i prstiju, sposobnost razlikovanja boja.

Zapreke za obavljanje navedenih poslova su smetnje vida i sluha, kronične bolesti ruku, nogu i kralježnice.

Detaljan standard zanimanja, standard kvalifikacije i strukovni kurikulum možete naći na stranicama Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, a za sve dodatne obavijesti možete se obratiti tajništvu ili stručnoj službi škole.