JEDINSTVO U RAZLIČITOSTI: Baranja nas spaja.
Autor: Administrator , 2. 4. 2012.

je naš projekt koji je u prosincu 2011. godine Agencija za mobilnost i programe EU prihvatila te mu odobrila financijsku potporu. Bilateralna razmjena mladih održat će se u Osijeku i nekoliko manjih mjesta u Baranji u Hrvatskoj (Zlatna Greda, Bilje) od 26. 6. do 7. 7. 2012. godine. Detalje projekta možete pogledati ovdje.

U prosincu 2011. godine Agencija za mobilnost i programe EU na temelju Odluke o dodjeli financijske potpore za projekte programa Mladi na djelu (1.1 Razmjene mladih) prihvatila je naš projekt pod nazivom Jedinstvo u različitosti: Baranja nas spaja te mu odobrila financijsku potporu u iznosu od: 8.994,00 EUR.

JEDINSTVO U RAZLIČITOSTI: Baranja nas spaja.

Sažetak projekta

Bilateralna razmjena mladih pod nazivom JEDINSTVO U RAZLIČITOSTI: Baranja nas spaja održat će se u Osijeku i nekoliko manjih mjesta u Baranji u Hrvatskoj (Zlatna Greda, Bilje) od 26. 6. do 7. 7. 2012. godine. Razmjena će uključivati 24 mladih iz  Mađarske i Hrvatske kojima će se tijekom 10 dana trajanja razmjene pružiti prilika upoznavanja hrvatske Baranje, istraživanja razlika u odnosu na Baranju s mađarske strane granice  i svoje doživljaje izraze kroz jezik, pismo, sliku i tjelesnu aktivnost.

Sudionike razmjene poticat će se na razmišljanje o jednom od temeljnih prava Europske unije - pravu naroda na jezik, odnosno pravu na jednakopravnost jezika u složenoj zajednici. Mladi će u radionicama istraživati kako prostorna blizina uvjetuje jezično posuđivanje, istražiti hungarizme u hrvatskom jeziku, kroatizme u mađarskom jeziku te internacionalizme i anglizme u oba jezika. Upoznat će se s iskustvom dvojezičnih ljudi i naučiti pisati novo pismo - glagoljicu. Prirodni identitet Baranje sudionici će istražiti kroz malu školu fotografije, a putem debate usredotočiti se na važnost odgovornog ekološkog i dobrosusjedskog ponašanja. Kako priroda Baranje potiče tjelesnu aktivnost, zdrav život i pustolovni duh, sudionici će sudjelovati u zajedničkoj vožnji biciklima i brodom,  sportskim natjecanjima te zajedničkoj pripremi tradicionalnih jela. Omogućavanjem zajedničkih aktivnosti i poticanjem propitivanja sličnosti i razlika te zajedničkih vrijednosti, razmjena teži interkulturalnom učenju mladih.

Sastav partnerstva

ELEKTROTEHNIČKA I PROMETNA ŠKOLA OSIJEK

HRVATSKA

ORGANIZACIJA DOMAĆIN

ZIPERNOWSKY KÁROLY MŰSZAKI SZAKKÖZÉPISKOL

MAĐARSKA

ORGANIZACIJA POŠILJATELJ

Ciljevi projekta

Tijekom 10 dana 24 sudionika razmjene upoznavat će i izražavati svoje doživljaje Baranje kroz jezik, pismo, sliku i pokret, istražujući međusobne sličnosti i razlike. Mladi će u radionicama istraživati kako prostorna blizina uvjetuje jezično posuđivanje, istražiti hungarizme u hrvatskom jeziku, kroatizme u mađarskom jeziku te internacionalizme i anglizme u oba jezika. Upoznat će se s iskustvom dvojezičnih ljudi i naučiti pisati novo pismo – glagoljicu. Prirodni identitet Baranje sudionici će istražiti kroz malu školu fotografije, a putem debate usredotočiti se na važnost odgovornog ekološkog i dobrosusjedskog ponašanja. Kako priroda Baranje potiče tjelesnu aktivnost, zdrav život i pustolovni duh, sudionici će sudjelovati u zajedničkoj vožnji biciklima i brodom,  sportskim natjecanjima te zajedničkoj pripremi tradicionalnih jela. Omogućavanjem zajedničkih aktivnosti i poticanjem propitivanja sličnosti i razlika te zajedničkih vrijednosti, razmjena teži interkulturalnom učenju mladih.

O školi partneru

Suradnja naše škole s partnerom Zipernowsky Károly Műszaki Szakközépiskol, koja također obrazuje učenike u području elektrotehnike, mehanike i računalstva, traje još od 1968. godine, a temelji se najvećim dijelom na jednodnevnim sportskim susretima nastavnika i učenika te razmjeni dobre prakse nastavnika. Već je uhodana tradicija u godišnjem planu rada obje škole planirati susrete s partnerskom školom, naizmjenično u Pečuhu i Osijeku. Osim toga, škole su bile partneri u provedbi projekta Suradnička mreža srednjih škola pograničnih prijateljskih gradova u području obrazovanja, kulture i športa u okviru kojeg je raspravljano o aktualnim pitanjima i rješenjima odgojno-obrazovnog rada na temu čega je izdan i dvojezični zbornik radova 2005. godine uz pomoć Mađarsko-hrvatskog eksperimentalnog fonda malih projekata 2002.

Smještaj sudionika

Sudionici razmjene bit će smješteni u Učeničkom domu Hrvatskog radiše u Osijeku  s kojim Elektrotehnička i prometna škola Osijek ima razvijenu izvrsnu suradnju i u kojem je smješten najveći broj naših učenika koji dolaze iz  udaljenijih dijelova regije. Dom se nalazi u neposrednoj blizini Elektrotehničke i prometne škole Osijek koja predstavlja središnje mjesto okupljanja sudionika razmjene i u kojoj će se provoditi značajan dio aktivnosti, osobito radionica. Ravnateljica učeničkog doma Nataša Šimić pružila nam je veliku pomoć i potporu tijekom dogovora i organizacije smještaja sudionika.