Solarna elektrana na krovu naše škole
Autor: ŽELJKA GETOŠ, 28. 2. 2013.

Dvije srednje škole smještene pod istim krovom, Elektrotehnička i prometna škola Osijek te Strojarska tehnička škola Osijek postale su prve škole u Osječko-baranjskoj županiji, koje proizvode solarnu energiju.

Jučer je simbolično u pogon puštena fotonaponska električna centrala snage 30 kW smještena na krovu naše zgrade. Osječko-baranjski župan Vladimir Šišljagić imao je čast uključiti monitore koji u hodniku škole prikazuju podatke o trenutnoj proizvodnji električne energije, mjesečnim prosjecima, zaradi, utjecaju na okoliš i slično.

Posebno nam je važno da od sada solarnu električnu centralu učenici više neće gledati samo na fotografijama. Imaju je, naime, na krovu zajedničke zgrade. Na ovaj način spojit će teoriju i praksu na jednom mjestu.
Uvođenjem novih nastavnih programa, učenicima ćemo predstaviti korištenje obnovljivih izvora energije. Fotonaponska elektrana je samo jedan dio svih obnovljivih izvora energije koji se mogu iskorištavati, a učenici će na praktičnom primjeru moći uočiti kvalitete i značajke pojedine elektrane.