Zanimanje TEHNIČAR ZA ELEKTRONIKU
Autor: ŽELJKA GETOŠ, 16. 6. 2013.

Školovanje za tehničara za elektroniku traje četiri godine nakon čega se pristupa polaganju Državane mature. Ovo zanimanje pruža mogućnost nastavka obrazovanja na tehničkim fakultetima i veleučilištima, posebice na Elektrotehničkom fakultetu.

Opis zanimanja

• Projektira, izrađuje i servisira elektronske ili elektronski upravljane uređaje.
  • Priprema tehnološke postupke, vodi i izvodi postupke međuprovjere i kontrolnih mjerenja, vođenja proizvodne linije, utvrđivanja kvalitete proizvodnih postupaka i kvalitete samih proizvoda.
  • Može raditi na ispitivanju proizvoda u posebnim laboratorijima za mjerenje gdje se provjerava sukladnost proizvoda sa zahtjevima standarda i tehničkim propisima.
  • Može obavljati poslove montaže, servisa i održavanja uređaja i strojeva koji sadrže elektroniku.

Očekivanja

• Treba biti spreman na kontinuirano usavršavanje, a zbog ubrzanog razvoja elektronike na praćenje i razvoj u područjima automobilske industrije, računalne i komunikacijske tehnologije itd.
  • Važna je ustrajnost, inovativnosti, kreativnost i spremnost na timski rad.
  • Pri zahtjevnijim poslovima važna je sposobnost koncentracije, te discipliniranost u radu s proizvodima pod naponom.
  • Za obavljanje navedenih poslova potreban je uredan vid i sluh, sposobnost razlikovanja boja i sposobnost vještog rukovanja sa sitnim predmetima.

Zapreke za rad na ovim poslovima su bolesti koje mogu uzrokovati nesvjesticu i pojačano znojenje ruku.

Nastava u školskoj godini 2013/2014 odvija se prema novom strukovnom kurikulumu koji možete vidjeti u priloženom dokumentu.

Priloženi dokumenti:
STRUKOVNI_KURIKULUM_Tehnicar_za_elektroniku.pdf (2.12 MB)