U petak 17. 10. 2014. naša škola obilježava Svjetski dan kravate po sedmi put. To je dan kad svi nastavnici i učenici vežu kravatu oko vrata podsjećajući sve oko sebe na kravatu kao dio kulturnoga identiteta. No, da bi sve bilo zabavnije, nošenje kravate donosi i nagrade.
Prema tradiciji, svi razredi u kojima svi učenici imaju kravatu dobivaju nagradni dan bez odgovaranja. Unaprijed dogovoreni dan razrednik/ca upisuje u dnevnik, no treba napomenuti da se nagradni dan bez ispitivanja ne odnosi se na pisane provjere najavljene vremenikom.
I dok tražite svoju kravatu, podsjetite se na neke detalje iz njezine prošlosti.
Kravata, sveopći simbol uglađenosti i kultiviranosti, povezana je uz Hrvate koji su je kao modni detalj u 17. stoljeću raširili po Europi.
To se svidjelo probirljivim Parižanima u vrijeme Louisa XIV. koji su usvojili novi modni predmet koji se nosio „a la Croate“ (na hrvatski način ).
Kao i sve velike priče, i ovo je zapravo priča o ljubavi.
Iz hrvatske pučke tradicije može se doznati i razlog nošenja rupca hrvatskih vojnika: zaručnice su svojim zaručnicima darivale rubac kao znak uzajamne vjernosti.
U Parizu je pod nazivom „la royal Croate“ osnovana posebna elitna vojnička postrojba u kojoj su služili Hrvati (vrijeme je tridesetogodišnjeg rata u Europi, prva polovica 17. stoljeća). Hrvati su oko vrata nosili rubac vezan na poseban način, a sami su taj rubac zvali podgutnica ili podgutnjak. Svijet je taj rubac nazvao prema imenu naroda koji ga je prvi nosio – kravata.
Riječ „croata“ prisutna je u brojnim jezicima kao korijen riječi „kravata“.
Kravatu su zbog njene originalnosti Parižani brzo prihvatili kao simbol napretka. Za vrijeme francuske revolucije nosile su se crne kravate kao znak prosvjeda protiv zastarjelih ideja. Novi detalj ubrzo je postao moda među buržoazijom toga vremena kao simbol kulture i elegancije.
U Englesku taj je modni detalj donio Charles II. po povratku iz izgnanstva. Ubrzo je novi modni detalj osvojio cijelu Europu, kao i većinu kolonija na američkom kontinentu.