DJELOMIČNA POMRČINA SUNCA
Autor: ŽELJKA GETOŠ, 23. 3. 2015.

Dana 20. 3. 2015. u vremenu od 9,30 sati do približno 12 sati u našoj školi organizirali smo praćenje djelomične pomrčine Sunca pod vodstvom prof. Andreja Mijaćanka i dipl. ing. Danijele Ivanović-Ižaković.

Zbog opasnosti za vid, djelomična pomrčina Sunca promatrana je na zaslonu papira, a dobivena fokusiranjem teleskopom. Nismo imali osjet punoga mraka, Sunčev disk bio je oko polovice zaklonjen Mjesecom, što je u tom vremenu dalo dojam oblačnoga dana. Učenici su fotografirali događaj, jer sljedeća djelomična pomrčina Sunca bit će iz naših krajeva vidljiva tek 2021. godine, a potpuna pomrčina Sunca tek 2081. godine.

Foto dokumentaciju možete naći u Galeriji.