Vjesti iz knjižnice
Međunarodni dan pismenosti 2014. - Uspon u pismenost! Sve počinje sa 60 sekunda!
Autor: Daliborka Pavošević, 8. 9. 2014.

Od 8. rujna i tijekom sljedećih 60 dana naša će se škola pridružiti obilježavanju Međunarodnog dana pismenosti čija je ovogodišnja tema Uspon u pismenost! Sve počinje sa 60 sekunda!

O Međunarodnom danu pismenosti

Godine 1965. UNESCO je proglasio 8. rujna  Međunarodnim danom pismenosti (International Literacy Day - ILD) nastojeći privući pozornost na svjetske probleme s pismenošću.

Više od 780 milijuna svjetske odrasle populacije (više od dvije trećine zena) ne zna čitati ili pisati, a broj djece koja nemaju nikakvo obrazovanje kreće između 94 i 115 milijuna.

Ovogodišnja tema, „Uspon u pismenost“, želi nadahnuti učenike da dotaknu zvijezde.

Aktivnosti počinju 8. rujna 2014., a usmjerene su na razvijanje navika čitanja tako što će se kroz 60 dana posvetiti 60 sekundi dnevno vještinama čitanja, pisanja, slušanja i govorenja.

Razvijanje ovih vještina dugoročno će pomoći  cjeloživotnom razvijanju pismenosti i obrazovanja.

Naposljetku, 60 sekundi može vam promijeniti život!

Vidimo se u knjižnici svakog dana tijekom velikog odmora kad ćemo barem 60 sekundi svoga života pokušavati dotaknuti zvijezde :)

Izvor: http://www.reading.org/international-literacy-day-2014