SOELA
Radionica - Projektiranje solarnih automobila
Autor: ŽELJKA GETOŠ, 14. 1. 2013.

U sklopu Projekta SOELA, naši nastavnici su sudjelovali u edukacija pod nazivom "Dizajniranje solarnih automobila" održanojje od 8. do 12. siječnja 2013. u Topuskom. Edukaciju, namijenjenu mentorima škola partnera projekta, vodio je poznati dizajner prvog električnog automobila Igor Jurić koji je tom prigodom održao predavanje iz izrade i dizajniranja solarnih automobila.

Vježbe iz solarne tehnologije održala je Maja Maratović s ciljem da se mentorima objasni stvarni fotonaponski sustav, temeljni izvor energije za pokretanje solarnog automobila. Tijekom vježbi, koje su rađene po koracima, obuhvaćen je cijeli niz mjerenja na ćelijama (serijski i paralelni spoj fotonaponskih ćelija, premosna (bypass) dioda i dr.). U neslužbenom dijelu edukacije predavači i mentori izmjenjivali su dosadašnja iskustva, ideje i prijedloge vezane za konačni cilj projekta.