SOELA
Studijsko putovanje - posjet Sajmu automobila u Ženevi i tvornici automobila Renault kraj Pariza
Autor: ŽELJKA GETOŠ, 25. 3. 2013.

Predstavnici naše škole posjetili su međunarodni salon automobila u Ženevi te tvornicu automobila u Francuskoj gdje su mogli vidjeti najnovija dostignuća u automobilskoj industriji. Ono što ih je posebno zanimalo bili su trendovi u korištenju sunčeve energije za pogon automobila što će im uvelike koristiti u konstruiranju solarnog automobila u sklopu projekta SOELA.

U okviru projekta SOELA organizirano je studijsko putovanje u Ženevu i Pariz koje je trajalo od 15. do 21. ožujka 2013. U njemu su sudjelovali predstavnici svih partnera uključenih u Projekt kao i stručni suradnici koji su sudjelovali u njegovom osmišljavanju. Putovanje je započelo posjetom  83. međunarodnom sajmu automobila u Ženevi. Specifičnost ovogodišnjeg sajma je i velik broj ekoloških modela među kojima su modeli s hibridnim pogonom, modeli pokretani komprimiranim prirodnim plinom te modeli s elektromotorima. Tijekom putovanja posjećena jedna od Renaultovih tvornica u neposrednoj blizini Pariza u kojoj se proizvodi i električni model Zoe. Sudionici su imali priliku kroz više proizvodnih hala vidjeti način nastajanja automobila od izrade dijelova karoserije do konačnog proizvoda. Osobito su bili zanimljivi roboti koji se koriste za najkompleksnije i najpreciznije poslove kao što su zavarivanje limova karoserije, ugradnja motora i sl. Slobodno vrijeme  u Ženevi i Parizu sudionici studijskog putovanja iskoristili su za druženje, šetnju i razgledavanje brojnih znamenitosti.