Zanimanja
TEHNIČAR ZA RAČUNALSTVO
Autor: ŽELJKA GETOŠ, 23. 6. 2014.

Zanimanje  tehničar  za  računalstvo  obuhvaća  praktična  znanja  i  vještine  potrebne  za obavljanje poslova iz područja ljudskih djelatnosti povezanih s projektiranjem, izradbom i održavanjem  manje  složenih  relacijskih  baza  podataka  i  računalnih  programa, nadziranjem  i  dijagnosticiranjem  te  evidentiranjem  i  otklanjanjem  hardverskih  i softverskih  problema,  educiranjem  i  pomaganjem  korisnicima  u  rješavanju  njihovih problema, konfiguriranjem i održavanjem računala, lokalne računalne mreže, računalnih i informacijskih sustava.

Središnja i integrirajuća kompetencija ovog zanimanja objedinjuje poslove:

• rad na računalu (npr. programiranje)
  • pripreme i obrade podataka (npr. računalni operater)
  • kontrole, pripreme i obrade podataka
  • oblikovanje baza podataka
  • administracije baza podataka
  • projektiranja informacijskih sustava
  • operatera na vanjskoj računalnoj opremi (npr. računalne mreže)
  • sistemskog inženjerstva nižeg stupnja složenosti, uključujući administraciju operacijskih sustava i računalnih mreža
  • osiguranja kvalitete
  • edukacije krajnjih korisnika
  • marketinga i prodaje u području ICT-ja
  • druge srodne poslove.

Od tehničara za računalstvo se očekuje tehnička  polivalentnost,  inovativnost,  spremnost  na  kontinuirano  stjecanje  znanja  i vještina  u  korak  s  tehnološkim  trendovima,  točnost,  dosljednost,  komunikativnost, sklonost timskom radu.

Školovanje za ovo zanimanje provodi se prema novom strukovnom kurikulumu koji je u eksperimentalnoj provedbi od 2013./2014. i koji je prilagođen novim trendovima u obrazovanju kao i očekivanjima tržišta rada.

Nastavni plan možete vidjeti u dokumentu u prilogu, a za sve dodatne obavijesti možete se obratiti tajništvu ili stručnoj službi škole.

Priloženi dokumenti:
Tehnicar_za_racunalstvo_-_predmeti.pdf (191.42 KB)